CA HITRA - GREFSNESVAGEN

Rybolov na moři

Mořský rybolov je nádherný, to mi dá za pravdu každý kdo to prožil. Když Vás rybolov na moři zaujme, tak je to navždy pokud to okolnosti dovolí, budete do Norka na ryby jezdit pořád.

Základem pro mořský rybolov je bezpečné lodě, které u nás v Grefsnesvagenu najdete. Také je potřeba na moři dodržovat určité zásady. Moře je živel. V jednu chvíli máme moře krásně klidné a během chvíle může přijít vítr, vlny, že může jít o život. Proto si připomeneme zásady chování na moři.

- Než vyjedu na moře, tak si zjistím v kempu jaké bude ten den počasí, jaký bude foukat vítr. Podle toho se rozhodnu zda a kam pojedu rybařit, jestli na otevřené moře, nebo se schovám mezi ostrůvky. Norska předpověď počasí bývá velmi přesná.

- Vždy si do lodi vezmu námořní mapu a dostatečně nabitý mobilní telefon s tel. Kontaktem na delegáta, pro případ nepředvídané skutečnosti, např. poruchy lodi.

- Vezmu si do lodi záchranné vesty, které najdete na každém apartmánu. Pokud máte na sobě certifikovaný plovoucí oblek, tak na sobě nemusíte mít vesty. Pokud při hezkém počasí sundám oblek, tak si musím nasadit vestu.

- Překontroluji si stav paliva v nádržích, vždy vyjíždějte na vodu alespoň s jedním plným kanystrem benzínu.

- Z kempu a vjíždění do kempu jezděte pomalu, aby nevznikaly za vámi vlny, které rozhoupou ostatní lodě, které jsou zakotveny.

- Když potkáte proti Vám jedoucí loď, dbejte opatrnosti, míjejte ji pokud to jde zprava a uberte plyn, aby jste ji nerozhoupali vlnami

- Na moři je spousta podmořských ostrůvků a mělčin, které nejsou vidět hlavě při přílivu. Tudíž jezděte hlavně podle GPS, kde vidíte mělčiny a  hloubky. Nikdy nejezděte podle echolotu. Ten má sondu na zadní části lodi. Tudíž echolot ukazuje hloubku pod lodí. Když najedete na podmořský pahorek tak už bude pozdě a poškodíte motor a loď.

   

 

 

Když pojedete tak na moři uvidíte tyče. Jsou tyče s praporkem a tyče bez praporku. Tyče vyznačují kudy můžete projet. Když má tyč praporek, objíždějte loď pouze ve směru praporku, na druhé straně je mělčina a nedá se tudy projet. Když je na vodě tyč bez praporku, může ji objet tyč z kterékoliv strany v dostatečné vzdálenosti. Tyč je většinou na nějakém výstupku, nebo skále .

 

 

 

- když chytáte nechávejte si nastartovaný motor, aby vám echolot nevybil baterii. Důležité je nechat nastartováno, pokud chytáte poblíž ostrůvku, může přijít vlna, která požene na ostrůvek a nemusí se vám včas podařit nastartovat a odjet.

- Když chytáte a např. v klidu pilkrujete, tak si hlídejte když jede rybářská loď, aby na Vás nenajela, protože  si nastaví kurs a někde na palubě si čistí ryby a nesledují, jestli nemají překážku na cestě.

- Sádky : pokud jedete kolem sádek, jezděte nejméně 100 m od bójí sádek, to samé pokud chcete rybařit poblíž sádek, tak nerybařte blíž než 100 m od bojí sádek.

- Na lodi mějte metr na měření svých úlovků. Některé ryby mají stanovenou míru. Pokud ulovíte ryby, které nesplňují stanovenou míru, tak jí pusťte zpět do moře i za tu cenu, že to ryba nepřežije. Ryba bude potravou např. pro racka a další živočichy. Muže se stát, že přijede policie a měli by jste problémy za podměrečné ryby.

- v kempu dostanete tzv. v překladu úlovkový list, kde se každý den vypisují ponechané a puštěné určité druhy ryb. Tento se na závěr odevzdá správci a poté vám bude vydán doklad na vývoz limitu 18 kg rybích produktů z Norska.

 

Na závěr k bezpečnosti při rybolovu na moři mějte na paměti, jak říkají staří Mořští rybáři : Žádná ryba nestojí za můj život. Proto dodržujte pravidla bezpečnosti !

 

Lovné mír ryb v Norsku 

 Název ryby  SEVERNĚ od  62°  JIŽNĚ od 62° 
Treska obecná 44 cm 40 cm
Treska jednoskvrnná 40 cm 31 cm
Treska pollak 40 cm
Štikozubec 30 cm
Platýz velký 29 cm
Platýz Halibut 80 cm
Okouník 32 cm
Makrela 30 cm
Pstruh mořský 35 cm
Mník mořský 60 cm

 

Právě přítomno: 129 hostů a žádný člen

Spolupracujeme

   
       

 

    

 

            

 

Počasí Norsko